Burdur

Burdur ili Akdeniz bölgesinde ve göller yöresi diye tabir edilen bölgede yer alan şirin bir ilimizdir. Nüfusu çok hızlı artmasa da azalmadan düzenli oranda artma eğilimindedir. Kışları kuru ayaz, yazları da kuru sıcak görülmektedir. Ceviz Ezmesi Burdur’un önemli meşhur yiyeceklerinden birisidir. Haliyle Burdur hakkında biraz bilgi vermekte fayda görüyoruz.

Burdur Nerede?

Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur, Antalya’nın hemen arkasında Torosların ardında yer almaktadır. Toroslar adeta Akdeniz iklimini bıçak gibi kestiği için ve rakımı da ortalama 1000 metrelerde olduğu için akdeniz ikliminden daha farklıdır. Afyon, Isparta, Denizli ve Antalya illeri ile sınır olan Burdur göle ismini veren Burdur Gölünün dibinde yer almaktadır.

Burdur’un Neyi Meşhur?

Ceviz ezmesi başta olmak üzere, Burdur Şiş, pekmezli aşure, haşhaştan yapılan çıtır helva, Yeşilova’ya özgü kıymalı tost ilk sayabileceğimiz yiyeceklerdendir. Ayrıntılı incelemek için şu sayfamıza bakabilirsiniz: https://www.cevizezmesi.com/burdurun-neyi-meshur/

Salda Gölü

İnsuyu mağarası, Salda Kayak merkezi, salda gölü, Antik kentler Burdur’da bulunur. Salda gölü dünyanın nadir temizlikteki ve turkuaz mavisi ile ayrı bir güzel gölümüzdür. Burdur’a 60 km batıda yer almaktadır.

Son yıllarda Lavanta tarlaları da hızla artış göstermiştir. Bu da hem iş kesimini hem de turizmi canlandırmıştır.

Nasıl gidilir?

Marmara, içanadolu, Karadenizden Antalyaya gidenler zaten Burdur’dan geçtikleri için Burdur’u bir çok kişi bilir. Batı Akdenizden Antalya Elmalı kavşağından yine Burdur’a yol mevcuttur. Egeden Denizli ilinden direkt Burdura yol vardır. İçanadoludan gelenler Afyon’dan Burdur’a ulaşabilir, Doğudan gelenler de Konya üzerinden Isparta’ya uğrayarak Burdur’a ulaşabilirler.

Shopping Cart
Scroll to Top
Sorum var
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?