Ceviz ezmesi

Ceviz Ezmesinin Tarihçesi

Ceviz ezmesi Burdur’un meşhur tatlısıdır. Web sitemizde de ceviz ezmesinin satışını yapmaktayız. Bu makalemizde ceviz ezmesinin tarihini açıklamaya çalışacağız. Ceviz ezmesi nasıl keşfedildi ve yıllardır bozulmadan günümüze nasıl geldi?

Ceviz Ezmesinin Tarihi

Araştırmalarımızda ceviz ezmesinin net bir tarihini maalesef bulamadık. Çoğu yerde 300 yıl olarak geçmekte ve bir tahmin olarak belirtilmektedir. Bakınız: Burdur Valiliği , Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (Burdur TSO)

Ceviz ezmesi
1 kg paket ceviz ezmesi

Araştırmamızda karşımıza şöyle bir tablo çıktı: Yıllar öncesinde Burdur Bağarası (tren istasyonu altı) ulu ceviz ağaçları ile kaplıymış. Bölgede bolca bulunan ceviz bir çok yiyecek içine katılarak tüketildiğini tahmin ediyoruz. İrmik ve şeker ilave edilerek ortaya çıkan ceviz ezmesi de yıllarca bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Eski yıllardan beri ceviz ezmesi ustaları adını tarihe yazdırmıştır. Bununla ilgili yazıyı Burdur TSO sayfasından okuyabilirsiniz. Burada aynısını yazma gereği görmedik.

Netice olarak ceviz ezmesinin en az 300 yıllık bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir. Peki 300 yıl bozulmadan günümüze nasıl geldi bu güzel tatlı. Bazı yiyecekler zamanla orijinalliğini yitirmektedir. Ancak ceviz ezmesi eski yıllardan beri hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bizim buradan çıkardığımız izlenim Burdur’a özgü olması ve lezzetinden dolayı değişim ihtiyacı doğmamıştır. Halk tarafından da benimsendiği için yapımı bozulmadan günümüze gelmiştir. Bizler de bu eşsiz tadı siz değerli okuyucularımıza ve müşterilerimize ulaştırabilirsek ne mutlu bize.

Ceviz ezmesinin tarihine doğru yapmış olduğumuz bu yolculuktan sonra şu hatırlatmayı yapmadan geçemeyeceğiz. Günümüzde bir çok ilde ceviz ezmesi yapılmaktadır. Kimisi içine koruyucu koymakta, kimisi renklendirici koymakta ve daha farklı maddeler ilave edilmektedir. Tat olarak Burdur ceviz ezmesinin yanında çok eksik kalmaktadır. Dolayısıyla orijinal ceviz ezmesi yemek istiyorsanız Burdur’da üretilen ve Burdur ceviz ezmesi markalarından almanızı ve tüketmenizi önemle hatırlatmak isteriz.

Burdur Ceviz Ezmesinin gelecek nesillere güvenle aktarmak ve benzerlerinden ayırt edici özelliğini tescil etmek için 2008 yılında Burdur TSO coğrafi işaret patenti başvurusunda bulunmuş ve 2009 yılında onaylanmıştır. Ve yapılış şekli ve ölçüleri net olarak belirlenmiştir: Eşit ölçülerde Burdur cevizi, İrmik ve Şeker pancarının karışımıyla elde edilmektedir.

Bu şartları karşılayan firmalar Burdur ceviz ezmesi üretip satışını yapabilmektedir. Bu firmaları da belirlenen denetim ekibi denetleyerek onay vermektedir.

Eğer şimdiye kadar bu güzel tadı tatmadıysanız hemen sitemiz üzerinden sipariş verebilir ve taptaze kapınızda teslim alabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yorum bırakın

Shopping Cart
Scroll to Top
Sorum var
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?