Ceviz Ezmesi Nedir

Ceviz Ezmesi Burdur’un en meşhur tatlısıdır. Sadece Burdur yöresinde yetişen cevizlerden üretilmektedir. 2008 yılında Burdur Ticaret Odası Coğrafi İşaret için patent başvurusu yapmış ve 2009 yılında onaylanmıştır. Böylece resmi olarak da Burdur’a has Ceviz Ezmesi markası oluşmuştur.

Burdur Ceviz Ezmesi

Ceviz ezmesi 3 ana malzemeden üretilmektedir:

  • Burdur Cevizi
  • Burdur İrmiği
  • Burdur Şekeri

Coğrafi işarette içindekiler kısmında tüm malzemelerin Burdur yöresine ait olma şartı getirilmiştir. Böylece taklitlerinden ve tat olarak da diğerlerinden ayrılmaktadır. Özellikle otogarlarda görmüşsünüzdür. Jelatine sarılmış ceviz ezmesi adı altında ürünler satılmaktadır. Orijinal Burdur Ceviz Ezmesi ile hiç bir alakası yoktur bunların.

Orijinal Ceviz Ezmesi Siparişi için tıklayın

ceviz ezmesi resmi
Ceviz ezmesi resmi

Burdur ceviz ezmesinin bir çok faydası vardır. Bu faydalarından daha da önemlisi ürünün tamamen doğal olmasıdır. Hiç bir katkı maddesi yoktur. Çoğu üründe daha uzun süre dayanıklı olması için koruyucu eklenmektedir. Ancak Burdur Ceviz Ezmesinde koruyucu dahi yoktur. Bu da güvenle tüketebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Ceviz ezmesinin öne çıkan faydalarından birisi de günlük üretilmesidir. Sabah gün ağarınca tepsi tepsi üretimi yapılır, 1 tepsi yoğunluğa göre değişse de 1 ile 3 saat arasında biter ve yenisi yapılır. Bu şekilde akşam son tepsi bittiğinde ertesi güne kadar üretime ara verilir. Günlük üretilen ceviz ezmesi adresinize kadar taptaze gelmektedir.

Ceviz Ezmesi Nasıl Yapılır?

Ceviz ezmesi tarifi çok basit görünse de ev ortamında yapılan Ceviz Ezmesinin hazır satılan ceviz ezmesi kadar lezzetli olmadığı bilinmektedir. Ceviz Ezmesi tarifini, ceviz ezmesi nasıl yapılır başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Ceviz ezmesi resmi
Ceviz ezmesi

E vitamini açısından oldukça zengin olan ceviz diğer kuruyemişlerden daha fazla Omega 3 barındırmaktadır. Cevizin şeklini beyne benzeten uzmanlar araştırmalarını bu yönde yapmış ve cevizin beyin gelişimindeki önemli yerini keşfetmişlerdir. Bebeğin 6. ayından itibaren beyin gelişimini desteklemesi amacıyla direkt ya da yapılan yiyeceklerin içerisine koyarak tüketmesi sağlanmalıdır.

Shopping Cart
Scroll to Top
Sorum var
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?