1 Ceviz Kaç Kalori

1 adet cevizin kalorisine değinmeden önce ceviz hakkında şunları söylemekte fayda var. Ceviz besin değeri yüksek bir yiyecektir. Günümüzde bir çok çeşidi olmakla birlikte, son 10 yıl içinde özellikle devlet destekleri ile birlikte hızla yetiştiriciliği artmıştır. Peki 1 ceviz kaç kaloridir? Özellikle diyet yapmak isteyenler bunu merak etmektedir. Her ceviz aynı kaloride midir? Özellikle Burdur Ceviz ezmesinde kullanılan ceviz kaç kaloridir?

1 Ceviz Kaç Kaloridir?

Lif, protein ve sağlıklı yağlar yönünden zengin bir besin kaynağı olan ceviz; diyet için mükemmel bir yiyecektir. Omega3 kaynağı ve düşük karbonhidratı sayesinde iyi bir diyet yiyeceğidir. Sözü uzatmadan 1 adet cevizin besin değerlerine bakalım:

  • 1 avuç ceviz 164 kaloridir.
  • Orta boy bir ceviz 33 kalori,
  • Yarım ceviz ize 13 kalori,
  • 1 gram ceviz 7 kalori olmaktadır.

Burada sunduğumuz kalori miktarı cevize göre ve cevizin yetiştiği bölgeye göre değişebilmektedir. Yine cevizin büyüklüğü de cevizin kalorisini etkileyen etkenlerdendir. Meşhur Burdur Ceviz ezmesinde sadece Burdur Cevizi kullanılır. Burdur cevizinin ayrı bir tadı ve aroması vardır ki ceviz ezmesini ayıran en büyük özellik de budur. Yüksek kalorili parlak ve kelebek dediğimiz cevizler kullanılır.

Cevizin Besin Değerleri

1 Adet ceviz:

  • %6 Karbonhidrat
  • %14 Protein
  • %80 Yağ
Cevizin kalori grafiği

Orta boy, 100 gram cevizde yaklaşık 650 kilokalori 6-7 gram lif bulunmaktadır. Ceviz %65 oranında yağ ile yaklaşık %15 oranında protein içerir. Ceviz vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin bir besindir. Bakır, fosfor, manganez gibi mineraller ile ‌folik asit, ‌B6  ve E vitamini gibi vitaminler bolca bulunur.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin kalorisine değindikten sonra biraz da faydalarından bahsedebiliriz. Daha önce ceviz ezmesinin faydalarını bahsetmiştik. Ceviz ezmesinde yoğun olarak kullanılan ceviz en çok etki eden parçadır. Özellikle cevizin beyine benzemesinden dolayı araştırmalar bu yönde yoğunlaşmış ve beynin gelişmesinde büyük faydası olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca:

Ceviz sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller içerir. Cevizler, diğer yaygın sert kabuklu kuru yemişlerden, daha yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. İç cevizin etrafını saran zarda, E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler antioksidan özelliği sağlar.

Araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen cevizin kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin yemekten sonra oluşturduğu oksidatif hasarını önlediği gözlemlenmiştir.

Ceviz yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere yüksek oranda yağ içerir. Omaga-3 yağı açısından diğer kabuklu yiyeceklerin önüne geçmektedir. Omega-3 yağı dışarıdan alınması gereken bir yağdır. Yaklaşık 30 gr ceviz 2-6 gr omega-3 yağı içerir. Tavsiye edilen günlük omega-3 yağı 1,1 (kadın) ile 1,6 (erkek) gr arasındadır. Kadın erkeğe göre değişmektedir.

Yorum bırakın

Shopping Cart
Scroll to Top
Sorum var
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?