Blog

Burdur’dan Ne Alınır?

Burdur’a bir şekilde yolu düşenlerin ilk sordukları soru genelde budur. Burdur’dan hediyelik ne alınır? Burdur’un neyi meşhurdur? Bu yazımızda Burdurlu biri olarak hiç bir yerde duymadığınız Burdur’a özel hediyelik veya kendiniz için bile tercih edebileceğiniz güzel bir liste hazırladık.

Burdur’dan Neler Alınır? Burdur Hediyelik Rehberi

1- Burdur Ceviz Ezmesi

Burdur denilince akla ilk gelen meşhur tatlısı Burdur Ceviz Ezmesini almadan gitmeyin. % 100 doğal, Burdur’a özgü coğrafi işaretli ceviz ezmesi yörenin en meşhurları arasında ilk sırada yer almaktadır.

2- Bakır Çaydanlık ve Fincan Setleri

Burdur’da hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlarda bakır çaydanlık ve fincan setleri satılmaktadır. Burdur Sosyal Güvenlik İL Müdürlüğü Arkasındaki sokakta bolca çeşit bulabilirsiniz.

3- İbecik Bezi ve İbecik Bebekleri

Burdur’un İbecik beldesinde yöreye özgü İbecik bezi ve İbecik bebekleri satılmaktadır. Burdur’da el sanatları ile ilgili diğer ürün ve hediyelik eşyalar için Burdur Valiliği El Sanatları sayfasını inceleyebilirsiniz.

4- Burdur Haşhaş Ezmesi

Haşhaşın en lezzetli hali diyebiliriz. Burdur’da genelde pekmezle karıştırılarak tüketilir. Ayrıca kömbenin içine de koyulur. Haşhaşlı katmer yine Burdur’da çokça yapılır. Sitemiz üzerinden Haşhaş Ezmesinden taptaze alabilirsiniz. Bir de susam ezmesi vardır onu da deneyebilirsiniz.

5- Burdur Tahini

Marketlerde satılan tahinden çok daha farklı, yemesi lezzetli, katkısız susam ezmesinden imal edilen tahini tavsiye etmeden geçemeyiz. Bir kere yedikten sonra başka tahin yiyemeyeceksiniz. Nereden alırız derseniz, salı pazarı yanında Kanaat Tahin dükkanından taptaze öğütülmüş tahin alabilirsiniz.

6- Burdur Alaca Dokumaları

Burdur’un yaylalarında Yörük geleneğini sürdürenler arasında Burdur alaca dokumaları yapılarak hediyelik olarak satılmaktadır. Ayrıca Burdur Belediyesi’ne ait Halı Sarayı binası içerisinde de bu ürünler satışa sunulmaktadır.

7- Burdur Pekmezi

Burdur pekmezi de özellikle sonbahar ve kış aylarında rahatlıkla bulabileceğiniz yöreye özel katkısız pekmezi de tavsiye ederiz. Toprakla kaynatılarak asitliği alınan üzüm suyunun, 4 saat boyunca kaynamasıyla oluşan pekmezi mutlaka denemelisiniz. Özellikle sonbahar başlangıcında taptaze olarak alabilirsiniz.

8- Burdur Haşhaş Helvası

Burdur’dan alabileceğiniz gerek hediyelik gerekse kendiniz için güzel bir tatlı da haşhaş helvasıdır. Yöresel bir ürün olan haşhaş helvası yine ceviz ezmesi gibi doğal ürünlerden üretilir ve hiçbir katkı maddesi yoktur. Haşhaş, pekmez ve kenevirden üretilen bu eşsiz tatlıyı çok seveceksiniz. Haşhaş helvasını sitemiz üzerinden online satın alabilirsiniz.

9- Sipsi

10- Kabak Kemane

11- Cura

Cura, Yörük halk çalgılarından biridir. Akdeniz ozanları tarafından çoklukla kullanılan bu çalgının uzunluğu 55–60 cm kadardır ve bağlama ailesinin en küçük çalgısıdır. Cura genellikle altı, beş, dört ya da üç tellidir. İki telli curalar da vardır. 

12- Bucak Salebi

One Response

  1. Osman says:
    Ağustos 10, 2021 at 12:54 pm

    Burdur’dan başka bir yerde üretilmeyen Haşhaş Helvasını da eklemenizi öneririm. Çok farklı bir lezzet olan haşhaş helvasını Burdur’a yolu düşenlere mutlaka öneririm.

Yorum yaz

Sorum var
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?