Blog

Haşhaşın Faydaları, Haşhaş Ezmesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Haşhaş özellikle besin değeri bakımından çok zengin olmasına rağmen ülkemizde hak ettiği konuma gelememiştir. Günümüzde özellikle doğal ürünlere yönelimle birlikte son yıllarda önemi biraz daha artmıştır. Bu yazımızda haşhaşın faydalarından, haşhaş ezmesinin nelere iyi geldiğinden bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle haşhaşın kökeninden bahsetmekte fayda var:

Haşhaş kozalağı
Haşhaş kozalağı

Haşhaşın Kökeni:

Haşhaş Asya kökenli olup eski uygarlıklar tarafından keşfedilmiştir. Yıllarca doğal ağrı kesici olarak kullanılan haşhaş zamanla bir çok yiyecekte kullanılır hale gelmiştir. Ülkemizde Burdur, Afyon, Kütahya çevrelerinde bolca yetiştirilir. Haşhaşın üretimi devlet iznine tabiidir, her isteyen istediği gibi haşhaş yetiştiremez ve Toprak Mahsulleri Ofisi tek yetkili kuruluştur. Haşhaş Üretim Başvuru Sistemi üzerinden online başvuru yapılabilir. Haşhaş bitkisi gelincik familyasındandır. Asya Afrika ılıman iklim kuşağında üretilmektedir. Haşhaş asırlardır ülkemizde bilinen kullanılan bir bitkidir, tarihin eski devirlerinden çıkan kalıntılar haşhaşın milattan önceden beri kullanıldığına işaret etmektedir.

saf haşhaş ezmesi
Saf haşhaş ezmesi

Gelincikler ailesine mensup olan haşhaş ezmesi uyku için oldukça etkili bir bitkidir. Haşhaş tohumu bol miktarda demir, bakır, kalsiyum, potasyum, çinko ve magnezyum içerir. Haşhaş tohumu insan sağlığı açısından faydaları ile ilgili bilinmesi gerekenler:

Haşhaş Nelere İyi Gelir? En Önemli Faydaları Nelerdir?

  • Haşhaş tohumlarının en önemli yararı kalp hastalığını önlenmesidir.
  • Haşhaş tohumları sindirime yardımcı olabilecek çözünmeyen dil kaynaklarıdır.
  • Ayrıca dışkı hacmini arttırır ve kabızlığın tedavisinde yardımcı olur.
  • Tohumları kandaki kötü huylu kolesterol seviyesini düşürerek iyi huylu kolesterolü artmasına yardımcı olur.
  • Haşhaş tohumu çayı içmek vücuttaki kortizon seviyelerini azaltır, bu stres seviyelerindeki azalma sakinleştirici bir etkiye yol açar ve uyumanıza yardımcı olur.
  • Beynimiz haşhaş tohumlarında zengin olarak bulunan kalsiyum demir ve bakır mineralleri gibi temel besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle haşhaş tohumu da bilişsel bozukluk riskini azaltır.
  • Haşhaş felç riskini ve içeriğindeki potasyum yanı sıra linolyum asitleri de kalp krizi geçirme riskini ciddi oranda azaltır.
  • Haşhaş ezmesi tohumu kemik sağlığını iyileşti bağ dokusunun yanı sıra kemikleri de güçlendirir.
  • Haşhaş tohumları bol antioksidan içerir, tohumları kadınlarda doğurganlığı arttırır, bazı çalışmalar ciltteki iltihapları azalttığını göstermiştir.

Haşhaş Nasıl Tüketilir?

Haşhaş özellikle doğal olması sebebiyle sofralarınızda güvenle tüketebileceğiniz bir besindir. Haşhaş ezmesini kahvaltılarımızda pekmezle, bal ile karıştırarak hatta toz şekerle de karıştırıp tüketebilirsiniz. Ayrıca sürtülmüş Haşhaş ezmesi ile çörekler ve börekler yapabilirsiniz. Burdur yöresinde haşhaş ezmesi ile pekmez karışımından yapılan kömbe bayramların vazgeçilmez yiyecekleri arasındadır. Haşhaş bitkisinin henüz tam büyümüşken yani ortalama 5-10 cm civarındayken roka gibi gibi tüketilebilir. 10 cm’den büyük afyon otu kartlaşacağından acıyacaktır. Özellikle yufka ve sirkeyle harika bir tadı vardır. Sirkeyle birlikte iştah açıcı bir özelliği vardır.

haşhaş otu
haşhaş otu

Haşhaş Zararlı mıdır?

Bir çok gıdada olduğu gibi haşhaş ezmesinin fazlası zararlı olabilir. Özellikle alerji konusunda hassas olanlar test yaptırması faydalı olacaktır. Bizler küçüklüğümüzden beri haşhaş ezmesi tükettiğimiz için şimdiye kadar hiç bir zararını görmedik. Özellikle pekmezle karışımını severek tüketiriz.

ÖNEMLİ: haşhaşın olgunlaşmadan önceki evrelerinde yapılan uyuşturucu buradaki haşhaştan farklıdır, işlem görmüş ve sağlığa zararlıdır. Bu makaledeki anlattığımız olgunlaşmış yemeye hazır haşhaş ezmesidir. Güvenle tüketilebilir (alerjisi olanlar hariç ).

haşhaş tohumu
Haşhaş tohumu

Haşhaşın Besin Değeri:

Enerji (kl ve kcal) 553 Karbonhidrat (g) 8,7
Lif 4 -Şekerler (g) 3,41
-Kolesterol 0 Protein (g) 31,6
Tuz (g) 0,02 -C Vitamini 0,5

Tohumlar ezilerek elde edilen haşhaş ezmesi, tiamin, riboflavin, lesitin, amorf bir alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar gibi maddeler bakımından zengindir. Özellikle kahvaltı vaktinde tüketilen haşhaş ezmesi damar sertliğini önler. Böylece kalp ve damar hastalıklarını engeller. Bunun yanı sıra gün boyu hem enerji verir hem de sakinlik vererek psikolojiyi olumlu etkiler. Bağışıklığı güçlendirdiğinden ağız içi yaralara neden olan virüsün etkisini azaltır. Mide duvarını güçlendirir. Kabızlık sorununu giderir. Ramazan ayında ise sahurda tüketilmesi önerilir.

Olgunlaşmamış haşhaş
Olgunlaşmamış haşhaş

Yorum yaz